Segítség! Megfáztam
Halász Edit 2011.02.22. 10:49
A tél és tavasz közötti átmeneti időszak sokak számára a hurutos megbetegedések, a megfázás, az influenza időszaka is. Pedig egyáltalán nem törvényszerű, hogy ez így van. Immunrendszerünk megerősítésével, megfelelő életmóddal és táplálkozással elkerülhetjük ezeket a megbetegedéseket. Ha nem sikerül, akkor számos módon enyhíthetjük, elősegíthetjük a gyorsabb gyógyulást.
Hajlamosak vagyunk az "egyszerű" náthával nem, vagy csak kevéssé foglalkozni, pedig még az ilyen ártalmatlannak tűnő kis náthának is lehetnek szövődményei(átterjedhet az orrüregbe, homloküregbe, középfülbe, szemre).
A náthát és az influenzát is vírus okozza, könnyen megkülönböztethető egymástól a két betegség: míg a megfázás orrfolyással, tüsszögéssel, torokfájással, fokozatosan alakul ki, tünetei enyhébbek mint az influenzáé, amelynél a láz gyorsan felszökik, erős izom és izületi fájdalom kíséri valamint gyakori a fejfájás is, mint velejáró tünet.
Az utóbbi gyakran hosszabb lefolyású és gyakori szövődménye a hörghurut és a tüdőgyulladás.
Szóval ezek után tényleg jobb megelőzni, mint gyógyítani! Nem igaz?
A megelőzés néha kicsit közhelyesnek tűnhet: megfelelő ruházat, réteges öltözködés, lehetőség szerint tartsuk melegen a lábunkat. Ami nem azt jelenti, hogy túlzásokba kéne esnünk. Szorosan hozzá tartozik a megelőzéshez a szobánk gyakori szellőztetése és amiről hajlamosak vagyunk elfeledkezni: télen is sportoljunk!
Ha már kitörőben van a betegség, akkor fontos a bőséges folyadék fogyasztás, ami hideg időszakokban legyen főleg gyógytea.
A lehetőségekhez igazodva étrendünk legyen könnyű, fogyasszunk lila- és vöröshagymát, fokhagymát, vitaminokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket. Kerüljük a cukrot, az édességet, mert csökkentik immunrendszerünk hatékonyságát.
A vállalkozó kedvűek kipróbálhatják a "kalapkúrát" is: igyunk meg 1 dl forralt bort(szegfűszeggel, fahéjjal, borssal elkészítve), egy evőkanál mézzel elkészítve és citrommal ízesítve, majd vegyünk egy meleg fürdőt(ezt csak abban az esetben, ha már nem vagyunk lázasak)
Kezdődő megfázást szaunázással csíphetünk nyakon, szintén akkor, ha nincs lázunk.
És ahogy gyermekkorunk doktorbácsija mondaná: ágynyugalom!
Ha odafigyelünk testünk jelzéseire, akkor megspórolhatjuk magunknak a gyógyszereket (pláne az antibiotikumokat), és a táppénzt.
Néhány gyógynövény, amely segíségünkre lehet:

Bodzavirág, kamilla, hársfa, borsmenta és kakukkfű egyenlő arányú főzete kiválóan hat a meghülésre, influenzára.
A bodza, hársfa izzaszt, köhögést csillapít, beindítja az immunrendszert, ezáltal méregtelenít, segíti a salakanyagok kiürülését. A borsmenta a kellemetlen melléktüneteket szünteti meg. A kakukkfű oldja a görcsös köhögést, a kamilla gyulladáscsökkentő, gyógyítja a nyálkahártyát.
A bodza és hársfa keveréka is hatékony magávan, már a harmadik pohár elfogyasztása iután érezhetjük jótékony, izzasztó hatását.
Igyuk minél forróbban(lehetőség szerint édesítés nélkül).
Megfázás idején és azon kívül is fontos a vitamin utánpótlás. Ha már érezzük a kellemetlen tüneteket, emeljük meg C- vitamin adagunkat, hiszen segít a megbetegedés idejét csökkenteni és a tüneteket mérsékelni.
Hasznos lehet Ezüstkolloiddal kiegészíteni a kúránkat, mely elősegíti a gyors regenerálódást(használhatjuk gargalizálva és lenyelve egyaránt).
Aki nem allergiás a virágporra, annak ajánlom a virágport, mint immunerősítőt és nagyon erős antiallergizálót. Joghurtban fogyasztva igazán kiváló az íze.
|