Itt van a kertemben
Németh F. 2011.03.28. 10:48
A hagyományos természet-gyógyászatban fontos helyet foglalt el a rég kipróbált tavaszi kúra. Az elmélkedés, a nyugalom téli időszaka után, a tavasz beköszöntével a testet is fel kellett készíteni az aktívabb, serényebb évszakra, hiszen a test vegetatív rendszere érzékenyen reagál az időjárás és az évszakok változására. A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagylevelű csalán.
Csak vadon élő növénynek lehet ekkora tápértéke, mint a csalánnak van. Itt van a kezünk ügyében, a kertünkben, erdőn, mezőn, árokparton vadon él a leghatásosabb és a legkitűnőbb gyógyszer egyike. Párját ritkító vitamin és ásvány tartalma van, aki kúraszerűen alkalmazza, biztos sikert ér el. Már szépen hajt enyhe, napos helyeken, fák, bokrok tövében (én már több mint egy hete szedem naponta). Ott van a kertedben, ne irtsd ki mindent, szedd, idd, tisztítsd, gyógyítsd magad.
Na, de mire jó?
Nagy mennyiségben tartalmaz szelént:Nagymennyiségben ritkán fordul elő a zöldségfélében. A vadon élő csalán tartalmazza ezt a fontos, az öregséget késleltető ásványt.
Általános vértisztító, vízhajtó: A csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A leveléből készült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, a vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, s fokozza a szervezet védekező erejét. A vese- és hólyagkő-képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.
Vérzés csillapító: Vérzés csillapítására elsősegélyként használhatunk csalán levelet. A felső hajtásokat leszedve műanyag zacskóba tesszük és pépesítjük egy tiszta kővel vagy kalapáccsal. A pépet tiszta ruhára tesszük és ráhelyezzük a vérző sebre. A vérzésnek perceken belül el kell állnia.
Ízületi bántalmak: Vizelethajtó, emésztést serkentő és keringésjavító anyagai csökkentik a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére.
Jótékonyan hat:
• A csontok és az izmok egészségére.
• A szív működésére és az idegrendszerre.
• A vérkötődésre és vérnyomásra.
• Az anyagcserére.
• A vese működésére.
• Az izmok és idegek működésére.
• A véredények izomzatára.
• Az immunrendszer állapotára.
Hogyan gyűjtsem?

|
|
Nézz körül a kertedben enyhe, napos helyeken, fák, bokrok tövében, biztosan megtalálod, már szépen hajt. Ha van kedved a gyűjtést összekapcsolhatod egy kellemes sétával, kirándulással is. A gyűjtéshez kell egy zacskó és egy olló vagy kés, ha zavar, hogy csíp vegyél kesztyűt. Engem nem szokott zavarni, kicsit kellemetlen, de hamar elmúlik. A hajtáscsúcsokat csipked a felső 2 – 3 levéllel együtt (ahogy a képe látszik) . Kíméld a növényt, ne pusztítsd ki, csak annyit szedj, amennyi szükséged van. Én 20 – 25 gramm friss csalánt szoktam szedni fél liter teához. Ősszel szedhetsz nagyobb mennyiséget és száríthatod, hogy télire is legyen. Őszig nem érdemes szárítani, mert folyamatosan ott a friss.
Szóval zacskó, olló aztán hajrá, irány a kert, a rét, a természet.
Hogyan használjam?
4 hetes teakúra javasolt a zsenge hajtásokból. Napközben kortyolgass el egy-két csészével. Cukor nélkül fogyaszd (mint minden teát). A kúra után összehasonlítatlanul nagyobb az ember teljesítőképessége, elűzi a tavaszi fáradtságot, méregtelenít, feltölt energiával.
Ha rákeresel az interneten rengeteg elkészítési módot találhatsz, én így szoktam készíteni:
1/2 liter vizet felforralok, közben 20 – 25 gramm friss csalánt megmosok. A forró vízzel a megmosott csalánt leforrázom és 15 percig állni hagyom, majd leszűröm. Gyönyörű világoszöld színű lesz. A leforrázott levél mehet a komposztra, a főzetet pedig forrón elkortyolgatom. Ízesítés nélkül iszom, imádom az ízét.
Mi tart vissza, hogy kipróbáljam?
Semmi!
Mit csinálhatok még belőle?
Tinktúra:egy üveget megtöltünk tavasszal vagy ősszel kiásott megtisztított és apróra vágott csalángyökérrel, leöntjük 40% -os gabona vagy gyümölcspálinkával. Két hétig állni hagyjuk a napon vagy tűzhely közelében.
Lábfürdő: 2 maréknyi kefével és vízzel alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt ( levelet és szárat) 5 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap leforrázunk. Amilyen melegen csak bírjuk 20 percig áztassuk benne a lábunkat. A főzetet ne szűrjük le. A lábfürdőt újra felmelegítve kétszer-háromszor is felhasználhatjuk
Turmix: Friss hajtásokból tejjel frissítő turmixot készíthetünk. A pépes anyagot belekeverhetjük tejfelbe, joghurtba, kefirbe és körözöttbe. Színezhetünk vele gyúrt tésztát, palacsintát, gombócot. Tojással elkeverve, jól fűszerezve kiváló töltelék különböző tésztákba.
Saláta:A csalánsalátát a fejes salátának megfelelően ízesíthetjük, tálalhatjuk, de keverhetünk hozzá hagymát, ill. más zöldséget is.
Leves, főzelék: A levest a sóskaleveshez, a főzeléket a parajhoz hasonlóan főzzük. A csalánt akár levesnek, akár főzeléknek készítjük, először egy-két percig lobogva fövő vízben puhítsuk, csak azután turmixoljuk vagy vágjuk apróra. Ha nyersen vajban vagy margarinban megpároljuk és jól elkeverjük, pépes krémet kapunk.
|