Életmód : Gyanútlanul tömjük magunkba az idegmérgeket |
Gyanútlanul tömjük magunkba az idegmérgeket
Molnár Ágnes 2011.02.14. 06:30
A folyadékbevitel télen is nagyon fontos, még ha nem is érezzük szomjasnak magunkat. Erre a célra az ásvány- illetve a szódavíz a legjobb. A cukros üdítőitalok veszélyesek lehetnek.
Az emberek többsége csak akkor iszik, amikor szomjas, ez pedig nagyon rossz szokás. Ez az érzés ugyanis már a kiszáradás jele. Bár télen általában még kevésbé vagyunk szomjasak, mégis szükség van a napi két liter folyadék bevitelére.
– A legjobb, ha ezt a mennyiséget vízzel pótoljuk – tanácsolja Hegedüs Hilda dietetikus. A víz fontos szerepét nem lehet lebecsülni: vitaminokat és ásványi anyagokat szállít a sejtekhez, részt vesz a légzésben illetve a hőszabályozásban, és segít eltávolítani a salakanyagokat.
Érthető tehát, miért csökken drasztikusan az anyagcsere-folyamatok hatékonysága annál, aki nem iszik elég vizet. Ha ez hosszú távon fennáll, előbb-utóbb különböző betegségek ütik fel a fejüket. Aki nem leli örömét a buborékmentes víz elfogyasztásában, ugyanolyan jó hatást érhet el, ha szénsavasat iszik.
– A szóda még mindig a magyarok egyik legkedveltebb itala . Jó tudni, hogy hazánkban 12 termék részesül eredetvédelemben, és ezek közül a szódavíz nyerte el a legrangosabb elismerést.
A védjegyben a garantáltan hagyományos és különleges elnevezés szerepel, nem véletlenül. Mindig friss és üdítő, ráadásul kiváló szomjoltó. További előnye, hogy magyar termék, vásárlásával a hazai piacot támogatjuk.
Tévhit, miszerint a teák, gyümölcslevek és egyéb üdítőitalok megfelelő helyettesítői a tiszta víznek. Az ugyanis csak önmagában képes ellátni a feladatát, hiszen ha telítve van valamilyen anyaggal, akkor már nem képes több anyagot magába oldani. A mai fiatalság szinte alig iszik vizet, helyette energiaitalokat és cukrozott szénsavas italokat dönt magába.
Nemrég egy erről szóló szekszárdi rendezvényen az előadó megkérdezte a sorokban ülő, 12-14 éves lányokat és fiúkat, hogy kik szoktak rendszeresen energiaitalt inni. Megdöbbentő volt, hogy szinte mindenki feltette a kezét. Azt mondták, "finom és felpörget". Pedig ezek nem tartalmaznak mást, mint töménytelen mennyiségű cukrot, több bögrényi kávénak megfelelő koffeint és taurint.
Becsapó az üvegek felirata, ahol azt tüntetik fel, hogy vitaminokat is rejt az ital. De a B6 vitamin például a cukor bevitelét segíti a sejtekbe.
Kovácsné Pergel Mónika, az ÁNTSZ munkatársa a másik közkedvelt italról, a kóláról beszélt. Ebből akár már napi egy-két pohár is káros hatást fejthet ki a csontokra.
A benne található foszforsav lebontja azokat. Külön említést érdemes az ugyancsak közkedvelt light verzió. Ez a fentieken kívül még aszpartamot is tartalmaz, ami idegméreg, és hosszú távon különféle betegségeket eredményez. Elfogyasztása után a benne lévő metanol formaldehiddé, majd hangyasavvá változik. Mint tudjuk, az előbbi belégzése halálos és rákkeltő.
Mivel a gyerekekben még nem alakul ki az egészséges életmód iránti vágy, fontos, hogy a szülő jó példát mutasson, mert ők csak abból tudnak tanulni. Ha a család vizet iszik, a kisebbek is szívesen kortyolják majd.
Gyerekeknél és időseknél nagyobb a kiszáradás veszélye
Lázas állapotban még nagyobb a kisgyermekek vízszükséglete, így nagyon fontos, hogy megfelelően pótoltassuk. Minél magasabb és régebb óta tart a hőmérséklet emelkedés, annál több vízre van szükségük. Ugyanez igaz a hasmenésre is. Az időseket azért fenyegeti a kiszáradás, mert a kor előrehaladtával már alig-alig éreznek szomjúságot. Nekik azzal lehet segíteni, ha felhívjuk a figyelmüket arra, mindig legyen egy üveg víz vagy szóda az asztalon, így könnyebben szánják rá magukat, és nem is felejtik el.
|